Har du også lyst til at sende et billede ind? Så gå ind på vores hjemmeside under foto www.dyk.net og klik på Feedback, så finder du alle de informationer, du behøver.
Månedens bidrag kommer fra Patric Wassberg, som besøgte Thailand i februar.
Månedens bidrag kommer fra Patric Wassberg, som besøgte Thailand i februar. På vej dertil stoppede han for at købe et Fujifilm Finepix F 810 med uv-hus. Kameraet blev brugt flittigt – både på land og under overfladen, men når det handlede om undervandsbillederne, var han ikke særlig tilfreds med resultatet. Det eneste uv-foto, som var nogenlunde OK, var dette billede med de to sepiablæksprutter på.
Billedet er taget med lukkehastigheden 1/60, blænde f8 og med automatisk hvidbalance. Dybden var kun 6 meter og derfor havde Patric forventet sig et billede med en bedre farvegengivelse.
Jeg kan umiddelbart se tre elementer, der ville gøre billedet mere vellykket:
1: Blæksprutter er sande mestre i kamuflage og de smelter let ind i baggrunden. Prøv at finde en situation, hvor du får en mere neutral baggrund end revet, fx den blå vandmasse.
2. Brug en stærkere blitz...






