GODE RÅD FRA GRILLMESTEREN
Gas eller Kul? En diskussion, de fleste har en holdning til. Men faktum er, at hverken gas eller kul smager godt i sig selv, hvorimod hovedparten af grillsmagen kommer fra det varme grill-legeme. Gas er derfor det mest praktiske, når man skal transportere en grill rundt, da man ikke står med varme kul efter grilning og da det kun tager fem minutter at klargøre grillen efter dykket. Hvis man insisterer på kul, bør man huske, at det tager 30-45 min at klargøre dem, og at man skal skille sig af med dem på en ordentlig måde efter madlavningen. Grav ned efter, at de er slukket med vand.
Klargør det meste hjemmefra. Med et par grillspyd og et par grove brød fra bageren kan alle være grillmestre.
Hold det helt enkelt. Få ingredienser og enkle dressinger.
Lav en huskeliste. Det er dumt at glemme tændstikkerne eller salt og peber. Og ligger grillkullene hjemme i garagen, bliver der ingen mad den dag!
Ryd op. Forlad aldrig tændte kul eller grill på et offentligt sted. Man ved aldrig hvem der kommer forbi og "piller".
Naturens hjælpemidler
– Hvis man har glemt tændbriketter, er det godt at tænde op med tørre kogler.
– Hvis man kan finde et lille stykke lækkert træ, kan man komme det i kullene. Røgen fra det kan give lidt krydderi til kødet.
– Hyben er fantastiske. Pil kærnerne ud og varm dem i en foliebakke med olie med lidt timian. Godt som tilbehør.
– Wokmad er lækkert på grill, men har man ikke en wok, kan en foliebakke kan gøre det ud for wokken.
– Man kan varme alle grøntsager på en grill, men sørg for, at der er olie nok på dem.
Lars Hasse Olesen
Lars Hasse Olesen er uddannet kok og arbejder til dagligt som konditor. Han har tidligere vundet Danmarksmesterskabet i grill og deltaget i grillverdensmesterskabet med sit tremandsteam. Hvert år laver han en del grillarrangementer for Weber, så det meste dykning han får tid til finder sted uden for sæsonen, hvor han ofte tager til udlandet sammen med sin kone og sit undervandskamera.
OPSKRIFTER
Muslinger med persille og skalotteløg
En kg blåmuslinger
1/2 dl olivenolie
1 skalotteløg
2 fed hvidløg
1 bundt frisk timian
100 g smør
1 dl cider
3 dl øl
1 dusk bredbladet persille
1 dl. fløde
Rens og skrub muslingerne. Kassér dem, som er åbne efter rengøringen.
Varm olien op i en lille foliebakke, tilsæt løg og hvidløg, sauter (hurtigsteg) det af uden, at det tager farve.
Tilsæt muslingerne og cider samt smør.
Dampes under låg eller folie, til de åbner sig (ca. 10 minutter).
Tilsæt fløde og damp yderligere tre minutter.
Vend det hele rundt med hakket bredbladet persille og server med brød.
Fladfisk i papilotte med grønt
(Til én fiskepakke:)
1 fladfisk
3 små nye gulerødder
3 små porrer eller lignende rodfrugt
1 fed hvidløg
50 g smør
1 dl hvidvin eller vand
Kraftig alufolie (grillfolie)
1 stykke pergamentpapir (bagepapir)
Rens fisken og tør den (resultatet bliver bedst, hvis fisken bliver flået)
Tag et stort stykke alufolie og læg ovenpå et stykke pergamentpapir (bagepapir).
Kom fisken på pergamentpapiret og fold folien lidt op omkring den. Drys godt med salt og peber.
Kom små gulerødder, porrer og hvidløg ved, samt hvidvin og smør.
Luk fisken grundigt inde i pergament og foliepapiret.
Grill nu fisken ved middelvarme i 30 minutter.
Den færdige fisk skal være lys og fast i kødet.
Spis fisken direkte af folien.
Marineret flanksteak – i pita med tzatziki
1 Flankesteak
1 dl BBQ sauce
Salt/Peber
1 pakke pitabrød
Gnid flanksteaken med salt og peber. Pensel flanken med BBQ sauce (hjemmelavet eller en færdigkøbt).
Grilles derefter ved middelvarme i ca. seks minutter på hver side. (pensling kan gøres hjemmefra)
Tag flanken af grillen og lad den hvile i ti minutter inden udskæring.
Udskæres derefter på tværs af fibrene i kødet og lidt på skrå, men i meget tynde skiver.
Serveres i lune pitabrød med tzatziki eller creme fraise dressing.
Tzatziki
300 g græsk yoghurt 10 %
2 agurker
100 g smuldret fetaost
2 fed hvidløg
2 spiseskefulde salt
Peber
Riv agurkerne. Kom dem i en sigte sammen med salt og lad dem dryppe af i et par timer.
Bland yoghurt, smuldret feta, revet hvidløg og peber sammen.
Bland de afdryppede agurker i dressingen og stil på køl til den skal bruges.
Spanske grillspyd
1 svinemørbrad
Små chorizo pølser tre-fire til hvert spyd
1 squash
1/2 dl oliven olie
2 tsk. paprika
1 tsk. spidskommen
1 sp. friske timian blade
Skær svinemørbraden ud i tern på to gange to cm.
Bland en krydderolien af: olie, paprika, spidskommen, timian samt salt og peber.
Vend mørbrad i olien.
Sæt mørbradternene på spyd - skiftevis med squash og chorizo pølser.
Grill spyddene tre minutter på hver side.
Majs Smokin´ hot
4 majskolber
100 g. smør (blødt)
1 tsk. chili-flager
1 bundt frisk mynte
Bland det bløde smør med chili og mynte.
Smør majskolberne med mynte smør.
Grill majskolberne til de er gyldne hele vejen rundt.
Drys til sidst med groft salt og server.
Jordbær med marshmallows
1 bakke jordbær
1 pose marshmallows
Kokos
Sæt skiftevis jordbær og marshmallows på et spyd.
Grill spyddet indtil marshmallows begynder at blive brune og smelter.
Drys kokos over den smeltede marshmallows.
Du kan med succes bytte jordbærrene ud med søde ananasstykker.
Når danske dykkere tager ud for at dykke kan det nærmest opleves som en undskyldning for at svede nogle pølser fra den lokale døgnkiosk og svine det hele til med ketchup fra skabet i klubben, hvor sidst salgsdato for længst er oprunden. Men med en lille smule planlægning er det muligt at hæve det kulinariske ambitionsniveau betragteligt. Lars Hasse Olesen er, ud over at være dykker, også Danmarksmester i grill, og viser her, hvordan det kan gøres.
På Dykningens Dag rendte jeg ind i ”grilldykkeren” Lars Hasse Olesen og snakken faldt hurtigt på de sociale aspekter ved dykning, muligheden for at dyrke klubkammeratskabet og for at tage familien med ud på en god dag ved vandet. Lars fortalte mig, at han engang uden problemer havde lavet en treretters menu for tolv personer på en strand efter et dyk. Det imponerede mig, og da snakken hurtigt herefter blev meget engageret omkring grillens muligheder, endte det med, at vi satte hinanden i stævne for at bevise, at nem grillmad ikke kun behøver at handle om rød og gul sovs, men også om at mødes omkring maden og lave mad på dykkestedets præmisser. Lars ville komme med grill, samt købe mad ind for under 50 kr. pr. person, og jeg skulle stille med dykkested og dykkere nok til, at han skulle få kam til sit hår.
Klubtur på Djursland
Det var ikke...

















