Familie-dykkeferie med dansktalende barnepiger
– Ideen er opstået, fordi det er noget, vi selv har savnet, når vi har været på ferie, siger Rasmus Dysted fra Kingfish Dive & Travel som selv er familiefar og rejseleder på den første familietur.
– På den første familietur i juni tager vi til Rødehavet. Turen går til vores populære dykkelejr Marsa Shagra, som er utrolig børnevenlig med sin store sandstrand, lave vand inden for revet og venlige ansatte, men som stadig byder på spændende, varieret og udfordrende dykning på alle niveauer med dykkesteder som Abu Dabab og Elphinstone, fortæller Rasmus.
Familieturene er med dansk rejseleder/dykkeinstruktør, samt selvfølgelig dansktalende barnepige(r), og er for familier med børn i alle aldre. På ferien er der yderligere mulighed for, at de større børn kan lære at snorkle eller dykke, og destinationerne er selvfølgelig børnevenlige med fx lavt vand inde ved kysten.
– Inden længe vil familieturene også blive udvidet til andre af vores mange spændende dykkedestinationer, så Rødehavet er blot en begyndelse, slutter Rasmus Dysted.