Vidste du det om JYC?
- JYC boede i New York er par år som teenager, hvor han kaldte sig Jack i stedet for Jacques. Da kan kom tilbage, gik han resten af livet under navnet JYC (udtalt Jeek).
- JYC modtog i alt tre Oscars og en Palme d’Or i Cannes samt utallige Emmy Awards.
- JYC ejede ikke Calypso. Han lejede fartøjet af den engelske parlamentariker og finansmand Loel Guinness – for ét Pund Sterling om året.
- JYC havde i mange år en elskerinde, med hvem han fik to børn. Da hans hustru Simone Cousteau døde i 1990, giftede JYC sig 81 år gammel med den 37 år yngre tidligere stewardesse Francine Triplet.
- JYCs bror Pierre-Antoine (PAC) blev efter krigen dømt til livsvarigt fængsel som nazikollaboratør.
- JYC var interesseret i film allerede som dreng og lavede ivrigt små kortfilm.
- Louis Malle, der senere blev en berømt og oscarnomineret filminstruktør, var JYCs foretrukne undervandskameramand – bl.a. på The Silent World.
- JYC lærte sine to sønner Philippe og Jean-Michel at dykke, da de var henholdsvis fem og otte år gamle.
- JYC blev sendt på militærakademi efter at have smadret 11 vinduer i skolen. Han ville undersøge, om hullet i vinduet blev mindre, hvis man kastede stenen hårdere.
- Wes Anderson-filmen The Life Aquatic with Steve Zissou med Bill Murray i hovedrollen er en kærlig pastiche over JYCs ekspeditioner med Calypso.
- Noget af det første, der blev bygget på Calypso, var en vinkælder.
Der er næppe nogen, der har haft større betydning for dykningen end den legendariske franskmand med ørnenæsen. Ikke bare var han med til at udvikle det udstyr, vi alle anvender. Han inspirerede også generationer til at opleve livet under havets overflade – og til at passe bedre på det. Cousteau ville den 11. Juni 2010 være fyldt 100 år.
Det siges, at alle hjemlige avisredaktioner har nekrologen klar, den dag Mærsk Mc-Kinney Møller stiller træskoene. Jeg opholdt mig tilfældigvis i Frankrig den 25. juni 1997, hvor Jacques-Yves Cousteau (JYC) døde, og det var utroligt at se de franske medier gå helt i selvsving de følgende dage. Der opstod nærmest landesorg, og JYC var på forsiden af alle aviser og magasiner. Der blev udgivet temanumre, og tv-stationernes sendeflader var fyldt med mindeord og hyldestprogrammer. Men JYC blev 87 år, så hans død kom næppe som en overraskelse, og medierne var da også klar til at rydde forsiden for en mand, der stadig i dag betragtes som den mest berømte og mest indflydelsesrige franskmand nogensinde. Og hans betydning rækker langt ud over dykningen. Hans rolle som naturforkæmper og formidler af vigtige miljøbudskaber, flere årtier før temaer som klimaændringer og...
















