Anders Nygren
– drømmer om spækhuggere
Ved vandfestivalen i 1995 landede Anders i en ”discover-scuba-svømmepøl” og så var han solgt. Han tog kurser, købte udstyr og var ude at dykke, men hvad derefter? Han mente hurtigt at dykningen blev lidt kedelig, hvis man bare svømmede rundt og så på fisk, vrag og andre dykkere. Der måtte være andet man kunne gøre under vandet.
– Vand er en stor udfordring i sig selv, men at skildre det, man oplever under vandet med et kamera, bringer udfordringen op på et højere niveau, siger Anders Nygren, der er 37 år og bor i Stockholm. På en rejse i Asien i 1997 var første stop Singapore og efter at have lavet et solidt hul i tegnebogen, stod han med sit første undervandskamera, et Nikonos V med tilbehør. Det gik derefter stærkt til Tioman Island i Malaysia, hvor han skulle teste underværket. At kameraet blev oversvømmet allerede på denne rejse nogle uger senere i Indonesien, har han fortrængt. Nogle kameraer senere endte han med Nikon F100, D70 og D200 i undervandshuse fra Subal. Hans favoritoptik er i dag et Nikon fisheye-objektiv samt makroobjektiver med telekonverter for at opnå ekstreme forstørrelser af små objekter. En ringblitz og vidvinkelblitzer fra Inon står for belysningen.
– Teknik betyder meget, men ikke alt, dog må man huske på, at hvis man ikke kender sit udstyr, så kan man heller ikke analysere sine billeder for at lære hvorfor de blev gode eller hvorfor de blev dårlige, siger Anders. Kan man desuden håndtere Østersøens mørke vand med dårlig sigt, bliver alt andet meget let, fortsætter han.
Anders fotograferer det meste han støder på fra vandoverfladen og ned efter, kameraet er altid med under dykning – også i svømmepølen og på badestranden. Det vigtigste er, at man er tilfreds med sine egne billeder, men det er kun herligt, hvis andre også er det.
Hans største drøm lige nu er, at få mulighed for at dykke med, og selvfølgelig fotografere, spækhuggere oppe ved Lofoten. En af de afgørende årsager til at han gik over til rebreather, er at han ikke vil skræmme følsomme dyr med sine bobler. For Anders handler det hele tiden om at opleve mere vand, tage flere billeder og skabe nye udfordringer.
Flere af Anders’ fotos kan ses på www.vattenbilder.com