DYK på YouTube  DYK på Facebook  Hent RSS feed  NYHEDSBREV

  Reportage  Reportage
Redaktionsmøde
– Deep Sea Reporter.

Deep Sea Reporter

– havets public service

Tekst og Foto: Tobias Dahlin

De fleste med interesse for havet ved, at oceanerne dækker over 70 procent af klodens overflade. Alligevel ved vi forbavsende lidt om, hvad der faktisk foregår under havoverfladen.

Det vil vi gerne ændre på. 

► Der er ingen tvivl om, at havets tilstand på mange måder er kritisk. Det usynlige har det med at forsvinde fra opmærksomheden. Derfor er det vigtigt at have dykkende journalister, der kan synliggøre det, der ellers forbliver skjult under overfladen. Som det eneste medie i Sverige har vi fuldt fokus på havjournalistik – og det giver os en vigtig rolle at spille. Vi ønsker at styrke både viden og bevidsthed om havets forhold. Når det handler om havet, tager vi stilling. For et sundt hav er en menneskeret. Derfor forsvarer vi livet under overfladen i alle vores fortællinger.

Vi har base i Sverige, men producerer reportager, artikler og klummer med globalt udsyn – og med ambitionen om at bygge bro mellem forskning, beslutningstagere og offentlighed.

Historien bag Deep Sea
I 1990’erne uddannede Johan Candert sig til huledykker og trimix-instruktør i Florida. Midt i årtiet vendte han hjem til Sverige og begyndte – som en ægte pioner – at uddanne de første svenske tekniske dykkere. En af de første kursister var Carl Douglas.

I 1997 modtog Johan et mystisk opkald fra erhvervsdykkeren Peter Lindberg. Han talte i koder og spurgte, om Johan kunne dykke ned og undersøge et nyopdaget vrag i Østersøen på 65 meters dybde.

Sagt og gjort. Johan tog sin nyuddannede makker Carl med, og de dykkede ned i det krystalklare hav. Ved 55 meter ændrede forholdene sig drastisk. En mælkehvid tåge lukkede sig omkring dem, og lidt længere nede nåede de bunden. Vraget var ikke særligt stort, og sigten var ringe. Lige inden de skulle op, gjorde Johan en spektakulær opdagelse: en ødelagt kasse fyldt med flasker.

Han stak hånden ned og hev en flaske op.

Verdens ældste champagne
Peter Lindbergs mistanke viste sig at være rigtig. Hans grundige arkivarbejde bar frugt. Det var vraget af “Jönköping”, det såkaldte champagnevrag. Og champagnen viste sig ikke bare at være verdens ældste – den var også i forbløffende god stand. Og snart: verdens dyreste.

Nyheden spredte sig som en steppebrand. Medierne stod i kø. Men de efterlyste også billeder og video. Carl havde for nylig købt et undervandshus til sin Sony VX1000 – datidens high-end-kamera – og lod Johan, som havde mest dykkererfaring, filme et dyk. Nu havde de ikke blot fundet sensationelt indhold – de havde også billederne til at gøre historien komplet. Medier fra hele verden stod i kø for at få lov at publicere filmen.

Midt i kaoset lykkedes det dem at registrere produktionsselskabet Deep Sea Productions gennem en dårlig telefonforbindelse fra en havn i Finland. Et medieselskab var født.

Voice of the Ocean
”Vi var unge, seje techdykkere, der tog kameraet med til steder, ingen andre havde været. Det var egentlig det hele. Storytelling kom først senere,” fortæller Johan Candert med et smil.
Der fulgte mange dokumentarer – i begyndelsen med vrag som omdrejningspunkt. Blandt andet historien om det...

Log ind for at se fulde artikler eller opret gratis profil hvis du endnu ikke har et login på DYK. Begge dele gør du her.

Få også DYK magasinet hele året rundt ved at abonnere her: DYK Magasinet

Fakta

Tobias Dahlin
Tobias Dahlin, som bor i Göteborg, har arbejdet på Deep Sea Reporter siden august 2024. Han arbejder i øjeblikket på undervandsdokumentaren Västerhavets hemligheter – en film om livet langs den...

Læs artiklen i DYK #87:





SOME images:
Nordnorge
Spækhugger ved indspilning af dokumentarfilm i Nordnorge.
, Redaktionsmøde
– Deep Sea Reporter.
, Videoredigering
Helena Fredriksson i redigeringsrummet.
, Indtaling
Lina Mattsson i speakerboksen.

Læs også