Sha’ab el Erg lukkes
Sha’ab el Erg og det nærliggende Sha’ab Fanus vil være lukket for offentligheden i en periode på en måned fra 15. maj til 15. juni 2013. Alle turistaktiviteter bliver forbudt i løbet af denne periode, og en bøde på 10.000 egyptiske pund vil blive pålagt den, der overtræder dette juridiske dekret, hedder det i en pressemeddelelse fra miljøorganisationen HEPCA.
De to dykkeområder vil blive genåbnet efter 15. juni, men så vil der blive indført nye regler, der vil øge sikkerheden og beskytte miljøet og delfinerne i området.
Disse foranstaltninger gennemføres på grund af den uansvarlige adfærd, der i følge HEPCA finder sted. Der er tale om chikane og skader på delfiner, samt rovdrift på deres levesteder.
– Vi har modtaget mange rapporter fra bekymrede borgere om den utrolige mængde af både, der er i området på en given dag, og den farlige situation dette skaber for folk i vandet. Bådoperatører har været vidne til jagter på delfiner og bådene passerer hinanden faretruende tæt på hinanden, mens dykkere og snorklere er i vandet i nærheden. Det skaber farlige situationer, der kan medføre alvorlige personskader eller endog dødsfald, siger en talsmand fra HEPCA.
Det vides endnu ikke, hvile restriktioner, der vil blive indført.